Höşmerim

HÖŞMERİM

Malzemeler:

1 su bardağı irmik
50 gr.tereyağ(1/4 paket margarin)
1,5 su bardağı şeker
1 su bardağı süt
1 su bardağı su
1 su bardağı rendelenmiş dil peyniri veya tuzsuz yağlı peynir

Yapılışı:

Yağ eritilip, irmik eklenerek altın sarısı bir renk alana dek kavrulur. Ayrı bir tencerede şeker, süt ve su kaynatılır. Bu şerbet altın sarısı renk alan irmiklerin üzerine dökülür. Peynir rendelenerek irmiğe ilave edilir. Peynirler eriyene dek pişirilir. Daha sonra servis tabağına alınarak isteğe bağlı olarak badem ile süslenir. 

Dip Not: Balıkesir’e has bir tatlı olan höşmerimin isminin nereden geldiği konusunda hoş bir hikaye vardır; Osmanlı döneminde kadın askerden dönen eşine yoksulluk nedeni ile evindeki mutfakta pek bir şey bulamayıp evde bulunan kendi ürettikleri peynir, irmik ve şekerden ilk kez yaptığı bir tatlıyı eşine ikram eder ve eşinin tepkisini beklermiş. Bu tatlıyı ilk kez hazırlayıp eşine sunan genç gelin çekingen ve korkmuş bir şekilde eşine "Hoş mu erim?" diye sorarmış. Günümüze gelene kadar hoş mu erim değişikliğe uğrayarak 'Höşmerim' adını almış.

Share Share Editor: abheri | Posted: 2012/06/19 | Views: 2137

Comments

8 + 2 =
Ana Sayfa | Arama | İletişim | Kullanım Şartları
Editor
radyo dinle aşı takvimi podcast multimedia blog bedava dinle izle kongreler online müzik dinle selected videos nasheed music videos