Kanserli Dokuyu Bulan Akıllı Bıçak Geliştirildi

Her geçen gün tıp alanında yeni bir buluş, icat geliyor. Geçtiğimiz gün ortaya çıkan Portekizli öğrencinin Ana Ferraz'ın 5 dakikada kan grubu tespiti yapan cihazından sonra şimdi de kanserli olan dokuyu bulan akıllı bıçak(iKnife) geliştirildi.

İngiltere'deki Imperial College London'daki bilim adamları tarafından geliştirilen bu akıllı bıçak bu kanserli dokuyu ise, dokuya ısı verip yayılan keskin duman kokusunu koklayıp analiz ettikten sonra buluyor. Önceden cerrahların organı kesmek amacıyla kullandığı ısıya duyarlı neşter örnek alınarak tasarlanan bu akıllı bıçak, dokuya temas ettikten birkaç saniye sonra sonuçları gösterebiliyor.

81 adet hastada test edilen bu akıllı bıçak, bir hastadan kesilen dokunun türünü ve sağlıklı mı yoksa sağlıksız mı olduğunu gösteriyor. Öte yandan bu bıçağın 81 hastada yapılan testler sonrası yüzde yüz başarı gösteriği söyleniyor.

Share Share Editor: ertu67 | Posted: 2013/07/19 | Views: 1422

Comments

9 + 7 =
editor 07/20/2013 00:51:32
Sayfa editörüne:
Haberin kaynağını belirtmeyi ihmal etmeyiniz lütfen.
Ana Sayfa | Arama | İletişim | Kullanım Şartları
Editor
radyo dinle aşı takvimi podcast multimedia blog bedava dinle izle kongreler online müzik dinle selected videos nasheed music videos